Výklad hesel podle písmene j
Jahresamplitude f
rozdíl mezi ročním maximem a ročním minimem meteorologického prvku v jednom roce. Např. na stanici Praha–Klementinum je za období let 1775–2010 největší roční amplituda teploty vzduchu 63,2 °C (z roku 1830), vypočtená z denního minima –27,5 °C (31. ledna) a denního maxima 35,7 °C (5. srpna). Při stanovení prům. roční amplitudy se ovšem zpravidla vychází z měs. průměrů, takže např. prům. roční amplituda teploty vzduchu se určuje jako rozdíl prům. měs. teploty vzduchu nejteplejšího a nejchladnějšího měsíce.
česky: amplituda roční; angl: annual range; slov: ročná amplitúda; fr: amplitude annuelle f; rus: годовая амплитуда 1993-a3
Jahresgang der meteorologischen Größe m
průběh meteorologického prvku během roku, podmíněný sezonalitou klimatu a ovlivňovaný variabilitou klimatu. K jeho popisu se využívají nejčastěji denní nebo měsíční průměry meteorologického prvku. Výraznost ročního chodu meteorologického prvku se vyjadřuje jeho roční amplitudou.
česky: chod meteorologického prvku roční; angl: annual course of meteorological element; slov: ročný chod meteorologického prvku; rus: годовой ход метеорологического элемента 1993-a3, ed. 2024
Jahresmaximum n
nejvyšší hodnota meteorologického prvku dosažená v určitém roce.
česky: maximum roční; angl: annual maximum of meteorological element; slov: ročné maximum; rus: годовой максимум метеорологического элемента 1993-a2
Jahresminimum n
nejnižší hodnota meteorologického prvku dosažená v daném roce.
česky: minimum roční; angl: annual minimum of meteorological element; slov: ročné minimum; rus: годовой минимум метеорологического элемента 1993-a3
Jahreszeit f
Jahreszeit f
Jahreszeit f
syn. období roční – fáze roku podmíněná sezonalitou klimatu. Astronomické vymezení sezon je dáno okamžiky rovnodenností a slunovratů, klimatické sezony jsou stanoveny s ohledem na průměrný roční chod meteorologických prvků. V tropických oblastech jsou případné sezony podmíněny především srážkovým režimem (období sucha, období dešťů). Ve vyšších zeměpisných šířkách se podle teplotních poměrů vymezuje jaro, léto, podzim a zima, případně chladný a teplý půlrok; podrobnější je členění roku do fenologických ročních období, oddělených významnými fenofázemi.
Termín pochází z fr. saison „roční období“, dříve též ve významu „příhodný okamžik“ (z lat. satio „setí“, odvozeného od slovesa serere „sít“, jehož příčestí minulé má tvar satus).
česky: sezona; angl: season; slov: sezóna; rus: сезон 2014, ed. 2024
Jet stream m
syn. proudění tryskové.
česky: jet stream; angl: jet stream; slov: jet stream; rus: струйное течение 1993-a1
Jetachse f
jedna ze základních popisných charakteristik tryskového proudění odpovídající proudnici největší rychlosti. Osa tryskového proudění mění svou polohu v závislosti na různých podmínkách. V našich zeměpisných šířkách bývá nejčastěji ve výšce 9 až 13 km, tedy 1 až 2 km pod tropopauzou. Udává se však, že až 20 % případů výskytu tryskového proudění je charakterizovaných osou tryskového proudění nad tropopauzou.
česky: osa tryskového proudění; angl: axis of jet stream; slov: os dýzového prúdenia; rus: ось струйного течения 1993-a2
Joran m
[zorán, žiran] – místní název sz. horského větru, vanoucího z pohoří Švýcarský Jura k Ženevskému jezeru. Je to stud., na jaře značně nárazovitý vítr, provázený sněžením.
Termín je odvozen od názvu uvedeného pohoří.
česky: joran; angl: joran, juran; slov: joran; rus: жоран 1993-a1
Jugo m
syn. jugovina – místní název teplého a vlhkého jz. větru, vanoucího z Jaderského moře směrem do jugoslávského vnitrozemí. Jde o proudění tropického vzduchu, připomínající vlhké scirocco a vyskytující se především na jaře a na podzim v období intenzivnější cyklonální činnosti ve Středomoří. Jugo je významný zvláště pro klima již. Dalmácie, kam přináší větší množství vláhy, a v létě na pobřeží obvykle oblačné a dusné počasí. Dále do vnitrozemí, při přechodu Dinárských hor, již vane jako suchý a teplý jz. nebo záp. vítr a nazývá se dinárský fén. Tento vítr vane 50 až 70 dní za rok a zasahuje až do oblasti Bělehradu. Viz též bóra, košava, vardarac.
Termín je přejat z chorvatštiny, kde jug znamená „jih“.
česky: jugo; angl: youg; slov: jugo; rus: юга 1993-a1
junge Zyklone f
frontální cyklona ve druhém stadiu vývoje. Střed mladé cyklony souhlasí s vrcholem teplého sektoru, který je na přední straně ve směru postupu ohraničen teplou frontou a na zadní straně studenou frontou s charakteristickým počasím. Mladá cyklona se prohlubuje, přičemž největší pokles tlaku vzduchu je v blízkosti jejího středu. Vyvíjí se obvykle na přední straně brázdy nízkého tlaku vzduchu vyskytující se v hladině 700 až 500 hPa. Viz též prohlubování cyklony.
česky: cyklona mladá; angl: deepening cyclone; slov: mladá cyklóna; fr: dépression creuse f; rus: молодой циклон 1993-a3
Junge-Verteilung f
česky: rozdělení Jungeho; angl: Junge distribution; slov: Jungeho rozloženie; rus: распределение Юнга 1993-a2
Jura m
prostřední geol. perioda mezozoika (druhohor) mezi triasem a křídou, zahrnující období před 201 – 145 mil. roků. Hegemonii v živočišné říši převzali dinosauři, vedle jejichž létajících druhů se objevili první ptáci.
Termín v geol. významu poprvé použil něm. přírodovědec A. von Humboldt v r. 1799; název zvolil podle pohoří Jura na pomezí Francie a Švýcarska.
česky: jura; angl: Jurassic; slov: jura 2018